Genel Yaşam

Lezzetli ve Sağlıklı Et Seçimi

Written by Erol Apaydın

Tüm dünya mutfaklarının vazgeçilmez unsurlarından protein deposu eti satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi pişirme yöntemi için hangi eti seçmeliyiz? Ete dair bildiklerimizi gözden geçirmenin zamanı geldi.

Dünya kişi başına kırmızı et tüketiminin yılda yaklaşık 11 kg, balık eti tüketiminin 16kg, kanatlı et tüketiminin ise 14 kg olduğunu biliyor muyduk? Tüm dünya ülkelerinin mutfağında kendisine yer bulan et, sağlıklı ve dengeli beslenmenin de önemli bir unsuru. Uzmanlar, haftada iki öğün kırmızı et, iki öğün tavuk eti ve iki öğün de balık eti yemenin dengeli beslenme için gerekli olduğu görüşünde. Peki hangi eti haşlamalı hangisini ızgarada tüketmeliyiz? Protein kaynağı ati satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kırmızı et alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Renk
  • Islaklık
  • Koku

Bu üç unsur etin lezzetli ve sağlıklı olup olmadığına dair bize çok önemli bilgiler verir. Öncelikle et alırken etin renginin kırmızı olmasına dikkat etmeliyiz. Eğer kuzu eti satın alıyorsak biraz daha pembe olmalı. Kuzu eti ne kadar açık pembe ise elde edildiği kuzu o kadar körpe demektir.

pexels-photo-24413

Et yüzeyinin kuru veya kabuklu olmamasına da dikkat etmeliyiz. Islaklık etin kısa süre önce kesildiğini ve dolayısıyla taze olduğunu gösterir. Ancak çok taze etin biraz sert olduğunu da unutmamamız gerekir. İdeali birkaç gün doğru koşullarda dinlendirilerek satışa sunulması.

Etten herhangi bir koku gelmemeli. Eğer kötü koku alıyorsak muhtemelen etin bazı bölgelerinde morarma da görebiliriz. Bu, etin bozulmaya başladığı anlamına gelir.

Tavuk etinin de sağlıklı ve lezzetli olduğuna dair en önemli belirleyici yine kokusu, ıslaklığı ve rengidir. Ancak kırmızı etin aksine tavuğun ıslaklığı ve üzerinde oluşan ince, esnek, jelimsi tabaka tavuğun bozulduğuna işarettir. Renginde sararıp solma olmamalı ve tavuk asla kötü kokmamalıdır.

Balık etinde de durum farklı değil. Taze balık eti sert bir dokuya buna karşın bayat balık ise yumuşak ve peltemsi bir yapıya sahiptir. Taze balığın gözleri parlak ve dışa doğru bir görünüme sahipken, bayat balığın gözleri ise mat ve içe çökmüştür. Ayrıca bayat balığın etine bastırıldığında parmağımızın izi kalırken taze balığa parmağımızı bastırıp çektiğimizde balık hemen eski formuna kavuşur. Solungaçlar da balığın taze olup olmadığı konusunda ipuçları verir. Solungaçları parlak kırmızı renkte ise taze, kahverengiye doğru dönmüşse bayattır.

pexels-photo-99608

Hangi et?

Eğer ızgara olarak tüketeceksek dana etinin antrikot ve bonfile kısımları, kuzu etinin ise lokum (küşleme), külbastı ve pirzola kısımları oldukça lezzetli olur.

Tavuk pişirmek istiyorsak kurumaması için tavuğun en yağlı kısımları olan but veya sarma (açılmış but) ve kanat kısımlarını pişirmeliyiz. Tavuğun göğüs eti ızgarada pek önerilmez.

Sote veya sulu et yemeği yapacaksak gulaşlık et veya iri kuşbaşı almalıyız. Eğer dana eti kullanacaksak eti daha fazla pişirmemizde yarar var. Sebzelerle bir yemek hazırlayacaksak önce eti pişirmemiz gerekir. Eğer kuzu kuşbaşı kullanacaksak daha kısa sürede pişer. Tencere yemeklerinde tercihimiz tavuk olacaksa göğüsten kuşbaşı tavuk eti kullanabiliriz.

About the author

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

10 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.