İnovasyon

Kök Hücreler Nano Malzemelerle Yapay Organa Dönüşüyor

Written by Erol Apaydın

Sağlıklı bireyler olarak sahip olduğumuz organlarımızın değerini ne kadar biliyoruz? Keşke olsaydı ancak ne yazık ki burnumuzun ya da ağzımızın bir yedeği yok. Kalbimiz de tek midemiz de karaciğerimiz de… Bu nedenle organ bağışı çok önemli. Fakat her ihtiyaç anında organ temin edilemiyor. Organ bulunsa da nakil işleminden sonra uyumsuzluk söz konusu olabiliyor. İşte bizler tam da bunları sıralarken kök hücre tedavisinde her geçen gün yeni bir ilerleme sağlanıyor. Laboratuvar ortamında burun, damar, yutak, kulak gibi organları geliştirmek için araştırmacılar ve bilim insanları var gücüyle çalışıyor. Organ üretiminde önemli bir kaynak sunan kök hücre yöntemi ABD ve İngiltere’de yoğun araştırma ve çalışmaların merkezini oluşturuyor.

Konuyla ilgili olarak araştırmalar yürüten Londra Kraliyet Hastanesi bu alanda önemli isimlerden birine ev sahipliği yapıyor: Profesör Alexander Seifalian. Ermeni – İran asıllı ABD’li bir hekim olan Seifalian daha önce birkaç kez burun ve nefes borusu üretmeyi başarmış ve naklini gerçekleştirmiş uzman bir isim. Burun imalatının ilginç yanı ise özel bir tuz ve kristalize şeker kullanılması. “Burun üretmek tıpkı kek yapmak gibi, biz sadece farklı bir fırın kullanıyoruz” diyor, Seifalian.

Burun üretiminde nanokarma mucizesi

Nanokarma adlı malzemeler, bitki liflerinden elde ediliyor. Bu malzemeler sayesinde insan vücudunun kolayca kabul edebileceği organlar üretiliyor. Bu malzemeden burun üretmeyi başaran araştırmacılar kök hücreleri de kullanarak hazırladıkları organı kalıba dökülüyor. Bundan sonra ise tıpkı bir bitkinin yeşermesi gibi bu organ insan koluna nakledilerek orada büyütülmesi, derinin oluşması sağlanıyor.

Aşama aşama burun üretimi

  • Hastanın kendi vücut yağından ve büyüyen hücrelerinden alınan kök hücreler nanokarma malzemeleriyle birleştiriyor.
  • Malzemeye burun şekli veriliyor.
  • Buruna solüsyon katılıyor.
  • Özel tuz ve şekerle gözenekler açılıyor.
  • Burun hastanın omzuna naklediliyor.
  • Hedeflenen iyileşme gerçekleştiğinde burun yüze naklediliyor.

Yüz ile üretilen burun arasında kan akışının sağlanması naklin başarılı olabileceğinin göstergesi. Bunun için yaklaşık altı ay gibi bir zamana ihtiyaç var. Maliyeti 40-50 bin dolar civarında olan bu işlemin gelişen teknoloji ve tıp bilimi sayesinde gelecek yıllarda daha uygun fiyata yapılabilmesinin önünü açıyor. Yaklaşık on yıldır devam eden bilimsel çalışmalarla üretilen burunun tamamlanması için bugüne kadar 16 milyon dolara yakın bir bütçe harcandı. Seifalian, yeterli gelişime ulaştığı ve çok yakında hastaya nakledilmesi beklenen burnun, sadece bir kaç yüz dolara imal edilebileceği belirtiyor.

Hedef “yüz” üretmek

Dr. Seifalian yeni burnun hastanın koku alma duyusunu yenileyeceğini ama bu yararın şimdilik yüzeysel kalacağını belirtiyor ve laboratuvarda başka bir kavanozun içinde kulak olduğunu da gösterdikten sonra şunları söylüyor: “Biz aslında yapay bir yüz oluşturmayı hedefliyoruz. Eğer olaya geniş bir açıdan bakarsanız deriyi, burnu ve kulağı yaptıktan sonra geriye çok fazla bir şey kalmadığını görürsünüz.”

Daha önce de bir hastanın, kök hücrelerini kullanarak soluk borusu üretmeyi başaran Dr. Seifalian, yeni organların sırada olduğu müjdesini veriyor. Seifalian ve ekibi, gırtlak, safra kanalı ve idrar yolu üretmek için çalışmalarını sürdürüyor. Önümüzdeki 10-15 yıl içinde kök hücrelerin yanı sıra özellikle nano malzemelerden yararlanılarak yeni organlar üretilmesi mümkün olacak.

About the author

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

4 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.