Genel

Kişisel Gelişim İçin Pratik Öneriler

Written by Erol Apaydın

Bir koç veya mentor edinmek

Geliştirmek istediğiniz her konuda, sizinle aynı hedeflere sahip insanlarla çalışmak başarılı olmak için önemli bir faktördür. Alanlarında uzmanlaşmış bir çok insan; gönüllü veya belirli ücretler karşılığında aynı alanlarda çalışmalar yürüten ve danışmana ihtiyaç duyanlara eğitimler, küçük tecrübe paylaşımları, girişimcilik fikirleri vermektedir. Hem sanal ortamlardan hem de yüz yüze sağlanabilen bu destekler, bir çok birey için yalnız çalışmaya göre çok daha verimli bir yönetimdir.

TV izlemeyi bırakmak

Yapılan araştırmalara göre, günlerinin uzun bir süresini televizyon karşısında geçirip daha sonra bu alışkanlıktan vazgeçen bir çok insan, hayatlarının çok daha iyi bir hale geldiğini söylemektedir. Gün içinde bireyleri hem mental hem de fiziki açıdan meşgul eden bir faaliyet olduğundan, bireylerin kendini geliştirmesini engelleyebilecek durumlara yol açar. Bu sebeplerden, televizyon karşısında olabildiğince az zaman geçirmek kişisel gelişim için destekleyici olacaktır.

Meditasyon yapmak

Meditasyon daha sakin ve kendinden haberdar bir ruh haline sahip olmak için önemli bir etkinliktir. Özellikle geceleri yapılan meditasyon hemen az uyku ihtiyacı sağlarken hem de güne daha taze bir şekilde başlamasına yardımcı olmaktadır. Artan talep ve popülarite ile hem sanal ortamlarda hem de özel kurslarla, nasıl ve neden yapılması gerektiği öğrenilebilen meditasyon, daha dinç bir vücut ve daha dirençli bir ruh hali ile kişisel gelişime katkı sağlayan bir faaliyettir.

Geçmişe perde çekmek

Kimi insanlar, geçmişteki başarısızlıkları ve olumsuz tecrübeleri nedeniyle, ileriye dönük aktivitelerde daha çekingen ve buna bağlı olarak da gelişime daha kapalı olmaktadırlar. Bu noktada, büyük başarıların bir çok başarısız deneme sonucu elde edildiği akla getirilmelidir. Geçmişin geçmişte kaldığı düşünülüp, büyük bir kırılma noktası sonucunda, her şeye en baştan baştan başlanıp nasıl daha başarılı ve gelişmiş olabilirim sorularıyla hareket edilmesi faydalı olur.

Küçük kaçamak yapmak

Çalışma hayatı, okul hayatı derken bazen nefes alma ihtiyacı hissedebilir. Bu durumlarda tıpkı benzini olmayan bir aracın çalışamayacağı mantığıyla, kısa bir ara vermek etkili olabilir. Her haftanın ufak bir kısmını kendine ayırmak, rahatlamak kısaca kendinizi şarj etmek, yapacağınız her faaliyet için faydalı olacaktır.

About the author

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.