Web

Kişisel Blogunuz İçin Başlık / Konu Belirleme Yöntemleri

Kişisel Blogunuz İçin Başlık ve Konu Belirleme Yöntemleri
Written by Erol Apaydın

Bloglar için içerik üreten kişilerin ortak sorunu başlık ve konu seçiminde zamanla yaşanan zorluklardır. Bu gibi durumlarda işinize yarayacak başlık bulma yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

Güncel Konular

Blog içeriğiniz ile alakalı güncel konuları takip etmeniz size başarılı başlıklar bulmanızda yardımcı olacaktır. Örneğin bir haber siteniz var ise Google Hottrends servisini takip ederek Dünya’da, ülkenizde güncel olan konular üzerinden anlık hit artışları sağlayabilirsiniz. Örneğin ülkemizde yaşanan ve gündeme bomba gibi düşen bir konuyu internette ilk yayınlayan kişilerden biri olursanız hemen Facebook üzerinde öne çıkarılan gönderi olarak uygulayın ve gelen hit artışını izleyiniz.

Google Arama Kutusu

Google arama kutusu birçok kişi tarafından sadece arama yapmak için kullanılır. Peki, size bu arama alanını avantaja dönüştürmenin mümkün olduğunu söylersek? Örneğin arama yaparken “araba” kelimesini yazdınız bu kelimenin yanına nasıl yazdığınızda size birçok başlık alternatifi aşağıda açıldığını göreceksiniz. Bu başlıklar genellikle internet kullanıcılarından en az 200 kişinin arama yaptığı başlıklardır.

Yukarıdaki yöntemi kişisel blog içeriğinize göre kendinize uyarlayabilirsiniz, eminiz ki birçok alternatif başlık bulacaksınız. Aranma hacimleri bulunan başlıklar olduğundan dolayı ziyaretçi kazanmanız için etkili bir yöntem olacaktır.

Tahmin Etme

Günümüzde bazı kişisel blog yazarlarının felsefe olarak edindiği bu yöntem ise şu şekilde işlemektedir. İnsanlar ne ararlar? Şu anda yaşamın içerisinde karşılaşılan sorunlardan, fiyat bilgisine kadar her bilgi ihtiyacı internet üzerinden sağlanmaktadır. Örneğin “Microsoft Word programı nasıl açılır?” başlığını aratalım. Başlık belki size komik gelecektir fakat bu şekilde birçok kişi aratma yaptığından emin olabilirsiniz. Bakış açınızı şu şekilde değiştirin. Size çok kolay gelen ama insanlar için sorun teşkil edebilecek durumları düşünün size birçok başlık bulmanızda yardımcı olacaktır.

Bol şanslar.

About the author

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

13 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.