Yaşam

Çocuğunuzun Okula Uyum Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Written by Erol Apaydın

Okula gitmek, yeni bir hayatı deneyimlemek çocuklarımız için ne kadar heyecan verici olsa da özellikle anaokulu ve ilkokul çağındaki uyum sürecinin doğru bir şekilde atlatılması oldukça önemli. Okulun ilk günlerinde çocukların uyum sürecini doğru atlatmaları, önlerinde bulunan uzun eğitim sürecinin nasıl geçeceğine yönelik belirleyici bir etken.

Uyum dönemi okulların açılmasını takiben en az 1 ay ya da çocuğun durumuna göre daha uzun bir zaman zarfı da devam edebiliyor. Bu durumda büyük sorumluluk biz anne ve babalara düşüyor. Çocuklar tanımadıkları bir ortama girdikleri zaman başlarda çekingen bir tavır içerisinde olabilirler.

Okulu Özendiren Konuşmalar

Özellikle çocuklarımız okula giderken yanlarında yaptığımız okulu özendiren konuşmaların onların adaptasyon sürecine katkıları tartışılmaz. Çocuk ailesinden okula gitmeye dair ne kadar güzel duygular edinirse okulda geçirdiği süre boyunca o kadar az sorun yaşar. Çocukların okulun ilk zamanlarında ağlamaları, direnmeleri ve eve gitmek istemeleri normal karşılanır. Bu durumlar karşısında biz ailelere düşen görev ise çocuklarımızı incitmeden ve okul fobisi oluşmasına izin vermeden günü okulda geçirmelerini sağlamaktır. Ayrıca çocuklarımıza okul saatlerinin sonunda mutlaka orada olacağımızı söylemeliyiz.

Uyum Sürecinin Aşamaları

Çocukların okula gittiği günlerde uyum sürecini tamamlayıp tamamlamadıklarını ortaya koyan birtakım işaretler vardır. Bu işaretleri çocuklarımız üzerinde aşama aşama gözlemleyebiliriz. Çocuğumuz okulda kendisine yabancı insanlar ile tanışıyor. İçine girdiği bu yepyeni dünya karşısında meraklı mı, çekingen mi davrandığını uyum sürecinin ilk bilgilerini verir. Ardından anneden ayrılma süreci başlar. Başlarda anneden ayrılmak o kadar da kolay olmayabilir. Bazılarımızın çocukları annelerinden daha çabuk ayrılırken, bazıları ise bu konuda zorlanabilirler. Sonraki süreçte çocuğumuzun katılımını inceleyebiliriz. Yeni arkadaşlar edinme, derslere katılım çocuğumuzun okula adapte olup olmadığını işaret eder.

Büyük Çocuklarda Okula Uyum Süreci

Birkaç aynı tatilde geçirip sonrasında okula geri dönmek konusunda problem yaşayan çocuklarımıza da en az minnaklarımız kadar özen göstermeliyiz. Bu yaş grubundaki çocuklarla okul süreci birlikte planlanabilir. Ödev saati, uyun saati, dönem içerisinde yapılacaklar konusunda çocuğumuz ile bir çizelge çıkartabiliriz. Hemen hemen bütün yaşlardaki çocuklarda ilk haftalarda okula uyum sağlamamak için normal bir durum olarak görülür. Ancak çocuğumuzun okula dair kaygıları ikinci veya üçüncü haftanın da sona ermesinin ardından hala devam ediyorsa rehber öğretmenden yardım alabiliriz.

About the author

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

3 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.