Web

A’dan Z’ye Kişisel Blog Kurulumu Ücretli, Ücretsiz

A'dan Z'ye Kişisel Blog Kurulumu Ücretli, Ücretsiz
Written by Erol Apaydın

Kişisel blog kimi zaman bir amaca hizmet ederken kimi zaman site sahibi tarafından bir günlük olarak yayın yapabilmektedir. Mesleki deneyimlerin paylaşıldığı, yaşanan bir deneyimin takipçilere aktarılması veya bir konuda detaylı anlatımın yer aldığı kişisel bloglara rastlayabilirsiniz.

Ücretsiz Kişisel Blog Kurulumu

Kişisel blog kurulumu ücretsiz servisler tarafından sunulduğu gibi değerli alan adları üzerinden de yayın yapabilmektedir.

Günümüzde ücretsiz olarak kişisel blog oluşturacağız Blogger.com, WordPress.com ve Blogcu.com gibi en popüler üç servis size yardımcı olacaktır. Site adreslerine girdiğiniz zaman kolay talimatlar sayesinde dakikalar içerisinde kişisel bloğunuzu hazırlayabilirsiniz.

Ücretli Kişisel Blog Kurulumu

Ücretli bir blog kurulumu için gerekli olanları detayları ile aktaralım.

Domain (Alan adı)

Kişisel bloğunuzun yayın yapacağı linktir. Uzantı olarak genellikle .com, .net veya .org gibi uzantılar tercih edebilirsiniz. Domain kayıt etmek içinse isimtescil.net gibi bir firmayı tercih edebilirsiniz. Domain fiyatları 15-30 TL arasında değişmektedir.

Tasarım

Kişisel bloğunuza ait bir tasarım olması gerekmektedir. Genellikle kişisel bloglar için WordPress hazır ve ücretsiz yazılım alt yapısı tercih edilmektedir. WordPress için kullanabileceğiniz binlerce kişisel blog temasına da ufak bir araştırma sonucunda ulaşabilirsiniz.

Yazılım

Kişisel blog için özel bir yazılım hazırlamayı düşünüyorsanız öncelikle bir yazılımcıya ihtiyacınız olacak. İsteklerinize göre büyük maliyetler ortaya çıkarabilir. Fakat günümüzde en çok tercih edilen WordPress yazılımıdır.

Hosting

Hosting kısaca barındırma hizmetidir. Tasarım ve yazılım dosyalarını içerisinde barındırır. Domain ile ilişkilendirerek yayın yapmasını sağlar.

Bir örnekle açıklamak gerekirse domain evinizin adresi ise hosting evinizin içidir. Eşyalarınız ise yazılım / tasarım olarak nitelendirilebilir. Profesyonel alanda bir blog kurmak istiyorsanız mutlaka ücretli olarak kurmanızı öneririz, eğer ki sadece hobi amaçlı yapacaksanız ücretsiz servisler size yeterli gelecektir.

About the author

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

14 Comments

 • Abicim vermiş olduğun bilgiler gerçekten çok değerli ve kayde değer bilgiler bundan sonra blogunu sürekli takipte kalıcam.

 • Ücretli olarak kesinlikle wordpress olarak en iyisi bence, bende geçen gün wordpress ile bir site açtım fakat istediğim gibi bir hosting firması bulamadım. Ücretli olarak bir de Datalife Engine ( Rusların geliştirdiği içerik yönetim sistemi ) çok iyi hatta belki wordpress’ten daha iyi ama destek sitesi çok az ve Türkiye çok bilinmeyen bir sistem. O yüzden çok kullanılmıyor.

 • WordPress birçok ücretli yazılımdan bile daha hızlı ve güçlü bir yapıya sahip. Eklenti ve tema desteği ile zaten rakipsiz. Ayrıca kişiselleştirebilme konusunda oldukça esnek bir yapıya sahip. Makale için teşekkürler

 • Merhabalar Erol,
  Yazı güzel olmuş kısa ve anlaşılabilir net yazmışsın eline sağlık, Eklemek istediğim birkaç şey var,
  Öncelikle WordPress konusunda yukarda arkadaşların muhabbeti var güzel muhabbet 🙂

  Ancak Drupal wordpress’ten daha sağlam bir çekirdek yapısına sahip bu bilinmeyen bir gerçek, ama hiç kullanıcı dostu değil 🙂 hele ki ben 2 senedir internet işleri yapıyorum ne demek drupal da kimmiş diyenlerin işi hiç değil 🙂

  2. Olarak Adam, genç arkadşımız heveslenmiş blog açacak sende dedin ücretsiz hosting kullanmayın e adam öğrenci işte ücretliye de parası yetmiyor ne yapacak ? Burada Github üzerinden hosting sağlama olarak aratırlarsa çok fena bir depo/Hosting bulabilirler.
  Ama ben yapamam bilmiyorum o kadar diyenler gelsin ben yardımcı olayım istediği Hostingi sağlarım genç arkadaşımıza 🙂
  Selametle..

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.